ΓΑΛΛΙΚΑ

Τα γαλλόφωνα παιδιά  της τρίτης γυμνασίου του σχολείου μας μέσα στα πλαίσια της πρώτης ενότητας του σχολικού εγχειριδίου υλοποίησαν project που είχε σχέση με τη διδαχθείσα ύλη. Χρησιμοποίησαν λοιπόν το λεξιλόγιο που είχαν μάθει και αφορούσε τα μέρη του σώματος και με τη φαντασία τους καθώς και το ζωγραφικό του ταλέντο έφτιαξαν και περιέγραψαν στους συμμαθητές τους το δικό τους τερατάκι (πολύ καλύτερο από αυτό που το βιβλίο τους πρότεινε). Όλες οι δημιουργίες των παιδιών τέθηκαν σε ψηφοφορία και οι συμμαθητές τους επέλεξαν το τερατάκι που θέλουν να είναι η μασκότ της τάξης τους.

Σας παρουσιάζουμε με χαρά αυτή τη προσπάθεια και εγώ σαν καθηγήτρια τους  είμαι πάρα πολύ περήφανη για τους μαθητές μου που   σε μία χρονιά δύσκολη και απρόσωπη εξαιτίας της διδασκαλίας εξ αποστάσεως εκείνα δεν άφησαν τη διαδικασία της μάθησης και την εμπλούτισαν με τη δημιουργικότητά τους και τη φαντασία τους.

Félicitations mes élèves !!!!

Votre  prof  de  français

Φ.ΛΟΥΚΟΥ