Συμμετοχή στον διαγωνισμό «Ευγένεια στο Διαδίκτυο» SID 2024

Μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α4, Β1, Β3 και Β4 συμμετείχαν  στον διαγωνισμό «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο» που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

Οι στόχοι του διαγωνισμού για τους μαθητές και τις μαθήτριες ήταν:

• Να μάθουν και να υιοθετήσουν ορθές συμπεριφορές διαδικτυακής χρήσης.
  • Να πληροφορηθούν για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στον ψηφιακό κόσμο.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα  και ενσυναίσθηση στο διαδίκτυο.
  • Να αναπτύξουν στρατηγικές απόκρισης στη διαδικτυακή βία, συμπεριλαμβανομένης της αναφοράς της (report).
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας, υπευθυνότητα και κοινωνικές δεξιότητες.

Στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κυρία Αγγελική Γιατρά, οι μαθητές μας παρακολούθησαν βίντεο και παρουσιάσεις σχετικά με το θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο» αντάλλαξαν απόψεις και δημιούργησαν αφίσες στα Ελληνικά και τα Αγγλικά για να περάσουν τα μηνύματα εκείνα που θεώρησαν πιο σημαντικά. Τους συγχαίρουμε για το ενδιαφέρον, την διάθεση συνεργασίας και την δημιουργικότητα που επέδειξαν.

Δείτε το βίντεο της συμμετοχής στον διαγωνισμό στον παρακάτω σύνδεσμο.

Δείτε τον έπαινο συμμετοχής για τους μαθητές εδώ

Δείτε τον έπαινο συμμετοχής του σχολείου εδώ

Safer Internet Day - Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024, αναρτήσαμε στο αίθριο του σχολείου μας τα έργα των μαθητών μας, με τα οποία είχαν πάρει μέρος στον διαγωνισμό «Ευγένεια στο Διαδίκτυο». Επίσης μαθητές των τμημάτων Α1, Α3 και Α4  συνεργάστηκαν στη δημιουργία του έργου “Thetreeofhelpinghands” που στόχευε στην ευαισθητοποίηση όσον αφορά  τον εκφοβισμό και την ενθάρρυνση της συμπαράστασης, της ενσυναίσθησης και της αλληλεγγύης.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν εθελοντικά στις παραπάνω δραστηριότητες και βοήθησαν στην ενημέρωση των συμμαθητών τους για την θετική διαδικτυακή συμπεριφορά, προωθώντας την δημιουργία ενός καλύτερου Διαδίκτυου! Θερμά συγχαρητήρια!

Δείτε τη βεβαίωση συμμετοχής εδώ και τα έργα των μαθητών εδώ